♪♫♪
Nalaď svůj život do C dur, tam nejsou žádné křížky

Mozart: Člověk a genius

13. června 2012 v 19:58 | já |  Čtu
Založila jsem novou rubriku, kde budu psát recenze na knihy, které jsem přečetla. A myslím že se hodí zahájit historii této rubriky tou nejlepší knihou co jsem kdy četla.

info.
David Weiss, Mozart: Člověk a genius. Kniha byla poprvé vydána v roce 1968. Já vlastním vydání z roku 2001. Má 478 stran.

O spisovateli
David Weiss (1909 - 2002). Americký spisovatel. Psal hlavně životopisné romány. Děj staví na historicky podložených základech.

Kniha
Kniha pojednává o životě vyjímečného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.


Začíná jeho narozením, kdy se rodiče strachovali jestli dítě vůbec přežije. Ukazuje nám zvídavého chlapce, který už ve třech letech projevil zájem o hru na čembalo a následně se ukázal jeho obrovitánský talent. V šesti složil první skladbu, ve dvanácti operu. Kniha popisuje namáhavé cesty po celé Evropě kde i se svou sestrou vystupoval jako zázračné dítě, dále pak dospívání a odchod z rodného Slacburku do Vídně - města hudby - kde ho potká velká sláva. Ovšem nic netrvá věčně. Vídeň brzy o mladého skladatele ztratí zájem a Wolfgangovi i s jeho ženou Konstanc se žije stále hůř. Peníze se rozkutálely, nemají pomalu ani na jídlo. Z šesti dětí přežili jen dva chlapci. Wolfgang pracuje ve dne v noci, píše koncerty, sonáty, menší skladby, aby aspoň něco vydělal, ale noty si nikdo nekupuje. Jednoho dne dostane objednávku na Requiem - tuší vlastní smrt - je vyčerpaný. A to už se kniha pomalu chýlí ke konci. Wolfgang umírá.

Kniha se čte moc hezky, jak už jsem řekla, je to nejlepší kus co jsem kdy četla. Jistý podíl na tom má jistě i to, že Mozarta velmi obdivuji a smekám před jeho hudbou. Ale knihu doporučuji i těm co se o něj nezajímají. Tohle dílo vás dostane barvitě a čtivě popisovaným dějem. Budete se smát a budete i plakat, ale to už k životu patří.

Chtěla bych ještě připsat úryvek z knihy, ale já sem napíšu báseň která je v úvodu knížky. Je krásná, smutná, ale přesně vystihuje podstatu Mozartovy hudby. Tahle báseň mě naprosto uchvátila, nedokážu popsat co přesně cítím, když ji slyším, snad když ji přečte, pochopíte co myslím...

Epitaf W.A. Mozarta - Stymean Karlen

Zde žije Mozart,
jenž věřil v cosi,
co nemá jméno,
co nelze vyslovit.
Namísto slovy hovořil hudbou,
po smrti vlastní tělo upřeli mu,
prý bylo neznámé.
A zapadlo v neznámem hrobě.
Raději věřme,
že nebyl pochován, neboť nezemřel.
Slyšíte ?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lucisek169 lucisek169 | Web | 14. června 2012 v 17:43 | Reagovat

tak já si ju možná někdy přečtu :))

2 bridal dresses under 100 bridal dresses under 100 | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 15:25 | Reagovat

Hey there! Nice stuff, do inform me when you finally post something like this!
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Pozor ! Na blogu bydlí můj klavírní šnek ! KOUŠE !