♪♫♪
Nalaď svůj život do C dur, tam nejsou žádné křížky

Jane Austenová

16. července 2013 v 20:45 | já |  Čtu
Za poslední půlrok jsem přečetla čtyři knihy od anglické klasické spisovatelky Jane Austenové, kterou budete znát asi hlavně jako autorku zfilmovaného románu Pýcha a předsudek. Ráda bych tedy zapsala svůj dojem z jejích knih.
Přečetla jsem tyto knihy: Pýcha a předsudek, Emma, Opatství Northanger, Rozum a cit. Nebudu se o nich rozepisovat zvlášť, protože, jsou si svou stavbou a přáběhem podobné.

Ve všech knihách jde o příběh mladých dívek, které se osudově zamilují a my s nimi prožíváme (dost podrobně) strasti i radosti s tím spojené. Nedá se říct, že by knihy měly nějaký zásadní děj - záhadu, zápletku... jde prostě o klidné, příjemné, milé a zábavné povídání, které postupně spěje ke konci, na němž je vždy svatba.

Pokud jde o můj názor nejvíce se mi líbily prvně dvě uvedené knihy, (hlavně však Emma - není to jen klasické zamiluje se, on si ji nemůže vzít, ale nakonec se vezmou.) možná proto, že děj se v knihách do jisté míry opakuje a ze začátku mi to ještě nebylo tak ohrané. Takže pokud si chcete přečíst víc knih od Austenové, je možná lepší dát si mezi nimi pauzu.

Pokud jste rači na filmy, tak filmové podoby se dočkaly všechny mnou přečtené knihy. Ovšem film není kniha. Já viděla jen Pýchu a předsudek a s knihou se to rozhodně srovnat nedá, do těch dvou hodin se prostě 300 stránek nacpat nedá.Neříkám, že je to špatný film, ale kdo nečetl knihu, tak z filmu sotva všechno pochopí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 16. července 2013 v 23:01 | Reagovat

Austenová píše v podstatě stejným stylem - odtažitě, ironicky a s nadhledem. Její knihy se čtou dobře, ale dát si všechna její dílka po sobě není fakt dobré, právě z toho důvodu, že splývají. Lepší je, dát pauzu a mezitím něco jiného.
Pýcha a předsudek, to je number óne, tedy č.1 ;-)  :-). Filmové verze Austenová mám ráda, většinou se podaří víc než uspokojivě, ale co doporučím, šestidílnou sérii Pýchy a předsudku, z roku 1995. Asi nejlepší adaptace. :-)

2 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 23. července 2013 v 8:58 | Reagovat

Knihy Austenové jsem nikdy nečetla celé, ale každý kousek, který jsem četla mi připomínal milé, jak podotkla Vendy s nadhledem vzaté žvatlání o lásce mladých dívenek. Vidím však, že si budu muset Austenku připsat na seznam "chci si přečíst", abych věděla, co to žvatlání obnáší celkově.
Píšeš motivující články, Saso :D

3 Vendy Vendy | Web | 23. července 2013 v 20:47 | Reagovat

[2]: Možná tě i zaujme. Má trochu svérázný styl, dost své hrdinky (i hrdiny) shazuje a v citečkách se moc nebabře, to si člověk domýšlí sám. 8-) Velké emoce jsou spíš naznačeny a vyplývají z děje kolem, Austenová není zrovna romantička, i když píše o lásce.
Nejslabší je asi Rozum a cit, tak pro začátek zkus třeba Pýchu a předsudek, nebo Annu Elliotovou. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Pozor ! Na blogu bydlí můj klavírní šnek ! KOUŠE !