♪♫♪
Nalaď svůj život do C dur, tam nejsou žádné křížky

Hrabě Monte Christo

1. listopadu 2013 v 17:03 | já |  Čtu
Alexandre Dumas
Hrabě Monte Christo

Už dlouho jsem plánovala si Monte Christa přečíst. Trochu trvalo něž jsem se odhodlala, přece jenom čtrnást set stránek vypadá děsivě. Jsem však nadevše ráda, že jsem si ji půjčila. Příběh o námořníku, hraběti, především však o muži toužícím se pomstít je úžasný, silný, krásný, do detailu propracovaný a brilantně napsaný.


Příběh se odehrává ve Francii v 19. století. Děj je myslím všeobecně známý, tak tady je jen hlavní kostra příběhu: Šťastný a mladý námořník Edmond Dantes, novopečený kapitán, je neprávem obviněn za bonapartistické spiknutí nepřátili - rivali v kariéře a lásce. Úředník, který jeho případ řeší však nechá Dantese zavřít, aby tak uchránil svého otce, bonapartistu. Edmond jedním okamžikem ztrácí vše - lásku, otce, svobodu - život. Je uvězněn v pevnosti If, kde je vězněn 14 let. Ve vězení se však do jeho cely prokope abbé Faria, který ho vzdělává a nakonec mu prozradí i místo, kde je schován obrovský poklad. Edmond se z vězení dostane, získá poklad. Jako hrabě Monte Christo se pak mstí těm, kdo mu zničili život.

Je to román, má tedy ještě plno dalších vedlejší příběhů, děj je dosti spletitý, vše souvisí se vším, ale dá se v tom dobře vyznat. je to psáno krásným bohatým slohem a postavy jsou vykresleny do detailu tak, že s nimi žijete po celou dobu příběhu (a snad i ještě potom).

Pomůže pomsta člověku ? Má cenu se mstít ? Líbí se mi jak je popsána Monte Christova postava. To, že má právo na pomstu je pochopitelné, ti darebáci mu zničili šťastný život. Během děje jste stále na straně hraběte, ale přece jenom, není to až moc tvrdé, necitelně, chladně přihlížet skáze nejen pachatelů, ale i jejich rodin ? Hrabě je neoblomný, a vy nevíte, zároveň mu to přejete, trochu vás i děsí svou tajemností a svým charisma, ale máte i občas pocit, jako by v druhé části knihy přebíral roli záporné postavy.
Dlužno uznat, že než se hrabě začal mstít, odměnil velmi štědře ty, kteří mu kdysi pomohli a a chovali se k němu hezky.
Abych však navázala na předchozí úvahu - v jedné chvíli nastane zlom a to když hrabě stojí nad mrtvolami ženy a dítěte jednoho ze svých nepřátel. (Pozor - hrabě nevraždí, sám ví že nějhorší pomsta není zabít - utnout život, ale postupné rozleptávání jistot, vztahů a všeho co je člověku cenné.) Monte Christo najednou ztratí svou vrozenou jistou - totiž, že to co dělal bylo oprávněné. Nezašel příliš daleko se svojí pomstou ? Ztrácí se v pochybách, ale když se pak vrátí podívat se na pevnost If, když si připomene všechny ty hrůzy co prožil... své jednání by nemělnil.
Monte Christo se pomstil, dal však šťastný život dvěma mladým lidem. Modleme se proto, aby mu pro tohle Bůh jeho jednání, ať už oprávněné či ne, odpustil.

Tato kniha zaměstnala mé myšlenky na velmi dlouhou dobu. Nedokážu popsat všechny své dojmy, to se do článku nedá. Prostě, přečtěte si to.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lúx Lúx | 11. listopadu 2013 v 10:55 | Reagovat

no, dlouho se odhodlává, ale třeba se i někdy odhodlám :D

2 Vendy Vendy | Web | 12. listopadu 2013 v 20:20 | Reagovat

Tuto knížku (nebo spíš trilogii) jsem svého času hltala a četla i několikrát, byla jsem nadšena skvělou zápletkou, Dumas dokáže opravdu vtáhnout do děje, prožívala jsem Dantesovou zoufalství, utrpení, i poté, co se mu podařilo utéct a vzápětí se dozvěděl, že jeho život je v troskách, nejen nejlepší léta jeho života v čudu, ale otec mrtvý, jeho snoubenka už dávno vdaná a snad není človíčka, který by vzpomněl na někdejšího Edmonda Dantese. Myslím, že Hrabě Monte Christo je nejlepší a nejpropracovanější román s originální myšlenkou a zápletkou, jakou kdy Dumas napsal. A že toho napsal požehnaně. :-D
Jsem ráda, že se ti kniha líbila, protože dnes se čte všechno možné, akční, scifi, fantasy, upírštiny, ale stará dobrá klasika už je téměř přibouchnutá dveřmi muzea. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Pozor ! Na blogu bydlí můj klavírní šnek ! KOUŠE !