♪♫♪
Nalaď svůj život do C dur, tam nejsou žádné křížky

Zločin a trest

15. května 2014 v 17:46 | já |  Čtu
Právě jsem dočetla knihu od Fjodora Michajloviče Dostojevského Zločin a trest. Nebudu zde psát děj ani jiné faktické údaje, protože na to vám Google vychrlí 542 000 výsledků. Spíš bych chtěla nadhodit některé své pocity a dojmy, které ve mě tento úžasný román zanechal. (ani nedoufám, že se mi to podaří popsat, ale o něco se tu pokusím.)Zrvu mě kniha docela vyděsila. Ne snad kvůli ději (ten mě zaujal ihned), ale kvůli jazyku, protože přečíst šest stránek mi trvalo dvacet minut.Pak jsem si ale zvykla a četlo se mi to úžasně, jazyk je krásný. Dostojevskij vynikal znalostí rozpoložení duše, popisem myšlenek... Ale to už přebíhám k faktům, které jsou o něm všeobecně známé.

Moc se mi líbí myšlenka epilogu, snad i celé knihy. Raskolnikov lituje svého doznání, toho, že nespáchal sebevraždu - vždyť co bude až si odpyká nucené práce ? Jakou cenu bude mít život ? Žít jen proto, aby žil se mu nechce a pokládá to za nízké a hloupé. Pak mu konečně dojde, že má Soňu, že ona ho miluje a i on k ní konečně začíná plnně cítit lásku. Díky lásce pro něj začal mít život cenu. (Jak to tu píšu, zní to jako klišé, ale v knize je to napsáno tak přirozeně a jasně, že to vůbec není klišé, nýbrž něco nádherného a skoro nečekaného po předchozích čtyři sta šedesáti stranách lidského utrpení. Hlavně trýznění vlastní mysli.)

Zajímavé také je, jak kniha dokáže zkreslit postoj a nároz člověka. I když je Raskolnikov vlastně vrah a šílenec (tak je vesměs vnímán okolím) musíte si zamilovat, znáte jeho myšlenky, činy, pohnutky, soužení, názory - nemůžete ho mít neradi. Ale řekněte, kdyby někdo ve vašem okolí někoho jiného zabil, měli byste ho rádi a ještě ho litovali ?

Ještě mám moc ráda Razumichina, Raskolnikovova věrného přítele. občas trochu naivní, ale hodný, vřelý, ochotný, s nejlepšími úmysly, ochoten udělat cokoliv, jen aby vás vysekal k bryndy. Přeji každému z Vás, abyste měli u sebe nějakého svěho Razumichina.

(nakonec ještě jedna zajímavá věc: Zločin a trest, je prý založený na pravdivých událostech.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 16. května 2014 v 9:14 | Reagovat

Tohle je lepší než recenze, protože je vidět, že tě kniha opravdu nadchla. Zločin a trest jsem doposud nečetla, i když si pokaždé slibuju, že si ji seženu. Mám i další resty, chtěla bych přečíst něco z klasických románů,i ruských, zatím jsem zvládla jen od Balzaka Evženii Grandetovou a Otce Goriotta.
Vím, že o Zločinu a trestu už psali ledackde a vždycky byli z toho románu nadšení, což znamená, že kvalita je prověřena časem a myšlenky, které jsou v knize obsaženy, mají co říct i dnes.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Pozor ! Na blogu bydlí můj klavírní šnek ! KOUŠE !